Segítséget nyújtunk abban, hogyan tökéletesítse önéletrajzát, hogyan készüljön az interjúra, mely a személyes beszélgetésen túl/helyett akár egy "nehezebb" idegen nyelvű telekonferencia is lehet. Azon igyekszünk, hogy a személyes találkozó alkalmával Ön a legjobban tudja bemutatni képességeit, tapasztalatait és hogy az interjú egy komoly, de mégis kényelmes beszélgetés legyen.
Tanácsadóink széles piaci ismeretei segítségére lesznek karriercéljainak meghatározásában és elérésében. Számíthatnak szakértelmünkre és támogatásunkra, amikor döntési helyzetben vannak vagy éppen jövedelem alkura készülnek.
ÖNÉLETRAJZ ÍRÁSA
Sokan gondolják, hogy önéletrajzot könnyű írni, mivel mindenki ismeri saját életútját, szakmai tapasztalatait, melyet csak papírra kell vetni. Egy önéletrajzot azonban sok helyen el lehet rontani. Nagyon sok jó szakember azért nem kap meg egy bizonyos állást, mert nem jó a szakmai önéletrajza, kevés, illetve lényegtelen információt közöl.
A következőkben szeretnénk egy pár ötletet, tanácsot adni, hogyan készítse el önéletrajzát, mely a hirdető érdeklődését felkelti.
Amire érdemes odafigyelni - néhány hasznos jó tanács az önéletrajzíráshoz:
- Egy jó önéletrajz mindig igazodik a megpályázott pozícióhoz, a hirdetőhöz, egyértelműen kiemeli a kívánt képesség és tapasztalat meglétét. Általános életrajzot akkor célszerű írni, ha az álláskereső nem konkrét állásajánlatra pályázik, hanem tanácsadó cégeknek küldi el, ahol az írás adatbankba kerül.
- Nagyon fontos, hogy az önéletrajz ne összefüggő prózában készüljön. Ügyelni kell az áttekinthetőségre, a jól strukturáltságra, a logikus tagolásra. Egy-egy egység között hagyjon ki szünetet, a címet pedig vastag betűvel szedje.
- Figyeljen arra, hogy a munkahelyek, szakmai tapasztalatok felsorolásánál az időben ne legyen hiányosság. Amennyiben hiányosságok vannak az időrendben, készüljön megfelelő válaszokkal, mint külföldi tartózkodás, munkanélküliség.
- Az önéletrajzok leggyakoribb hibája a terjedelem. Nem szabad túl hosszúnak, de túl rövidnek sem lennie, meg kell találni a helyes arányokat, különbséget kell tenni lényeges és lényegtelen információ között. Az életrajz két oldalnál ne legyen hosszabb. Ha a pályázó valamit bővebben akar megfogalmazni, akkor azt a motivációs levélben megteheti. A motivációs levélben kifejtheti, hogy mik a tervei, céljai, miért Ön a megfelelő személy a meghirdetett pozícióra.
- A jó önéletrajz tartalmazza a szakmai tapasztalatokat, eddig ellátott feladatokat és felelősségi köröket valamint képesítéseket, iskolai végzettséget. A pályázat szempontjából fontos a korábbi munkakör részletesebb leírására.
- A fordított időrendi sorrend napjainkban egyre népszerűbb. A felsorolás a legfrissebb tapasztalatokkal kezdődik és a legrégebbi eseményekkel záródik.
- Soha ne állítsunk valótlant, mert az igazság előbb-utóbb úgyis kiderül.
- Az önéletrajzot tanácsos dátummal ellátni.
- A tanácsadók körében az Arial és a Times New Roman, illetve a Calibri a leginkább kedvelt betűtípus az önéletrajzban.
- Figyeljen a helyesírásra! A helyesírási hibák, elírások a figyelmetlenség, a hanyagság, ezek többszöri ismétlődése pedig a műveletlenség látszatát keltik.
FELKÉSZÜLÉS AZ INTERJÚRA
Mikor Önt interjúra hívták, az első lépés már sikerült, önéletrajza és a benne szereplő szakmai tapasztalat felkeltette a tanácsadó / munkáltató érdeklődését. Most itt a lehetőség, hogy megmutassa, személyisége alapján is Ön a megfelelő személy a meghirdetett pozícióra. Ebben szeretnénk segítségére lenni:
- Az interjú időpontjának egyeztetésekor pontosan jegyezze fel a cég nevét, címét és az interjúztató személy nevét.
- Tájékozódjon a vállalatról. Szerezzen minél több információt az adott cégről (cégismertetők, a cég weboldala).
- Készüljön kérdésekkel a vállalatról, a munkakörről. Ezzel jelzi, hogy valóban érdeklődik a pozíció iránt.
- Hagyjon elég időt az interjúra, ne szervezzen be egymás után több találkozót.
MIRE ÜGYELJEN AZ INTERJÚN
- Az első benyomás, a megjelenés nagyon sokat számít!
- Az interjúra mindig pontosan, a megbeszélt időpont előtt legalább 5-10 perccel érkezzen. Ha valami váratlan dolog közbejön, ami miatt az interjúról késne, netalán a személyes találkozón nem tud megjelenni, az interjúztatót mindenképpen mielőbb értesítse. Ügyeljen arra, hogy a megbeszélt időpont előtt fél órával érkezni is udvariatlanság.
- Érthetően és határozott kézfogással mutatkozzon be. A morcos arckifejezést inkább hagyja otthon.
- Tisztelje meg interjúztatóját, ügyeljen a megfelelő öltözékre. Megjelenése legyen mindig alkalomhoz illő, hivatalosan elegáns, harmonikus, ápolt.
- Ügyeljen a szemkontaktusra, a testbeszédre.
- Legyen természetes, de ne túl magabiztos.
- Lehetőleg ne tőmondatokban válaszoljon, de maradjon tárgyilagos.
- Az interjú ideje alatt végig legyen figyelmes, és barátságos. Ha valamit nem ért, nyugodtan kérdezzen.
- Amennyiben önéletrajzában társalgási, középfokú vagy ennél magasabb szintű nyelvtudást jelölt meg, számíthat rá, hogy tudását letesztelik. Ez ne érje Önt meglepetésként!
- Köszönje meg a lehetőséget interjúztatójának.